#iamchild

Suriyeli mülteciler adına gülümseten bir sosyal sorumluluk

20 Kasım’da harekete geçiyoruz

 

#iamchild hareketi 20 Kasım Evrensel Çocuk Günü’nde başlıyor. Suriye’deki savaşın milyonlarca çocuk mağduru için tasarlanan #iamchild, dünyanın dört bir köşesindeki çocuk ve yetişkinleri mülteci çocuklar için dayanışmaya çağırıyor.

 

5 yıldan uzun süredir devam eden Suriye savaşı, sadece Türkiye’de 1.5 milyon mülteci çocuğu yaşadığı, alıştığı hayattan ayırdı. 500.000’i okula dahi gidemeyen bu çocukların fiziksel ihtiyaçları için birçok proje yapılsa da, psikolojik yaralarının sarılmasını genelde ikinci planda kalıyor. #iamchild hareketi, bu çocuklara küçük de olsa manevi destek vermek ve farkındalık yaratmak için başlatıldı.

 

#iamchild nasıl çalışıyor?

iamchild, 5 Arapça cümle ve onlara eşlik eden hareketten oluşuyor. Dünyanın farklı yerlerinden çocuklar ve yetişkinler tıpkı videodaki çocuklar gibi hareketi yapıyor ve cümleleri yüksek sesle söylüyor. Bu videolar konuyla ilgili farkındalık kazandırırken, Suriyeli mülteci çocuklara da desteklendiklerini ve sevildiklerini gösteriyor.

 

Çocuklar için bu hareketleri tasarlayan kişi psikolojik danışman ve dans terapisti Michal Bardavid, aynı zamanda bölgede görev almış bir CCTV muhabiri. Seçtiği cümleler ve hareketler çocuklara güvende olduklarını, sevildiklerini, bütün, güzel ve hala çocuk olduklarını hatırlatıyor.

 

Bugüne kadar yüzlerce çocuk bu hareketlerle desteğini gösterdi. Bu desteği büyütmek, çok daha fazla kişiyi harekete geçirmek için şimdi, dünyanın dört bir köşesindeki insanları kendi videolarını çekip #iamchild hashtagiyle yayınlamaya davet ediyoruz.

 

 

Katılmak içinse yapılması gerekenler çok basit:

Beş cümleyi, hareketleriyle söyleyerek bunu kaydetmek ve #iamchild etiketiyle yayınlamak.

MICHAL BARDAVID

#iamchild hareketi gazeteci ve dans terapisi Michal Bardavid tarafından başlatıldı. 

 

Michal CCTV – Çin Uluslararası Televizyon kanalında muhabir olarak İstanbul’da çalışmaktadır. 2013 yılından beri CCTV için haber yapmakta, bu sürede Gezi protestolarını, Kobani savaşı ve Suriye mülteci krizi gibi önemli haberleri takip etti. Michal aynı zamanda CCTV için yurt dışında İsrail’de Gazze savaşı ve Ukrayna’da Kiev protestolarını da haber yaptı. Kendisi aynı zamanda CCTV için kısa belgeseller çekiyor.

 

Michal psikoloji alanında eğitimler tamamladı, psikolojik danışman olan Michal aynı zamanda sertifikalı bir dans terapisti. Michal Boğaziçi Üniversite’sinde dans terapisi üzerine bir seçmeli ders vermekte. Geçmişte İstanbul, İzmir ve Estonia’da çalışmalar yapan Michal farklı merkez ve şehirlerde workshoplar vermeyi sürdürmektedir.